0   /   100

Nadzór autorski – czym jest?

Zobacz więcej

Kiedy jest przydatny Inwestorowi? Czy jest zbędnym wydatkiem, a może tak naprawdę ogromną oszczędnością pieniędzy i czasu Inwestora? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym wpisie.

Nadzór autorski architekta zarówno nad budową, jak i projektem wnętrz nie jest obowiązkowy. Stanowi dodatek do oferowanych usług architektonicznych. Coraz więcej Klientów zamawiających projekt indywidualny chce żeby jego inwestycja była w pełni profesjonalnie zaprojektowana oraz wykonana od A do Z. Osoby decydujące się jedynie na projekt budowlany po uzyskaniu pozwolenia na budowę pozostają z dużą ilością niewiadomych na papierze, ogromną odpowiedzialnością i misją niełatwego procesu jakim jest budowa.

Dobra ekipa wykonawcza oraz kierownik budowy to skarb, który jednak jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Problemy z doborem materiałów wykończeniowych, rozwiązaniem nefralgicznych elementów budynku oraz wprowadzane zmiany już w trakcie budowy to codzienność. Czym jest nadzór autorski? Według prawa budowlanego nadzór autorski polega na: – potwierdzeniu, że prace budowlane są wykonywane zgodnie z projektem -uzgodnieniu możliwości wprowadzenia zmian w stosunku do rozwiązań znajdujących się w projekcie.

Nadzór autorski nad wykonawstwem projektu architektonicznego przysluguje jedynie osobą pełniącym samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. W praktyce nadzór autorski w zależności od potrzeb Klienta oraz specyfiki budynku może zawierać określoną ilość spotkań na budowie lub pełny nadzór autorski, na który składają się wizyty na budowie, koordynacja międzybranżowa, dobór oraz zamawianie materiałów, a nawet negocjacja finalnych cen zakupy materiałów wraz z monitorowaniem terminarza robót. Usługa nadzoru autorskiego przeznaczona jest przede wszystkim dla Klientów, którzy pragną żeby ich budynek został zrealizowany zgodnie z projektem. Nadzór mimo większego wydatku na etapie rozliczenia z architektem pozwala zaoszczedzić pieniądze dzięki zminimalizowaniu występowania błędów na etapie realizacji co niejednkrotnie związane jest z dużymi kosztami ponoszonymi przez Klienta.

Koordynacja międzybranżowa prowadzona przez świadomego architekta pozwala przyśpieszenie prac budowlanych. Inną, niepodważalną oszczędnością jest czas Inwestora, który w przypadku pełnego nadzody autorskiego nie musi zawracać sobie głowy problemami związanymi z wyszukaniem producenta, zamówieniami materiałów oraz realizacją zamówień zgodnie z harmonogramem prac. Kompleksowość w działaniu z pewnością zaoszczędzi wielu nerwów i sprawi, że z radością bedziecie cieszyć się etapem budowy oraz mieszkaniem w cudonym miejscu zgodnym z Waszymi pierwotnymi oczekiwaniami. W naszej pracy dużą uwagę przyķładamy do etapu realizacji inwestycji, chcemy żeby nadze projekty były realizowane zgodnie z ustalonym z Inwestorem projektem. Wtedy czujemy pełną satysfakcję z naszej pracy.

Oczywiście zakres nadzoru ustalamy indywidualnie z każdym Klientem w zależności od potrzeb Inwestora i skomplikowania projektu. Zawsze staramy się wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Z pewnością jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią formę współpracy dla Twojej inwestycji.

Może jest coś, co odnośnie nadzorów autorskich szczególnie Cię trapi? Uważasz, że warto podsykutować na ten temat? Dajcie nam znać w komentarzu – chętnie rozwiniemy ten temat razem z Wami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *